Marek Włodarski, Ludzie w kosmosie, 1931

„Ludzie w kosmosie” (nr kat. 2) to niezwykle ciekawa, surrealistyczna kompozycja, składająca się z na poły abstrakcyjnych, geometrycznych i organicznych elementów. W czasie w którym powstawał prezentowany rysunek, w latach 30. XX wieku, „podbój kosmosu” był – nomen omen – jedynie surrealistycznym hasłem. Na rzeczywiste działania ludzkość musiała poczekać jeszcze blisko 30 lat, jednak fascynacja przestrzenią kosmiczną i jej nieodkrytymi możliwościami była stale obecna w wyobraźni naukowców i artystów. W tym czasie Włodarski był już członkiem awangardowej grupy lwowskich artystów plastyków „Artes”. Malarz – wówczas posługujący się imieniem i nazwiskiem Henryk Streng – miał za sobą studia w Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i Państwowej Szkole Przemysłowej oraz kilkumiesięczny pobyt w paryskiej pracowni Fernanda Légera. Zafascynowany osobowościami André Bretona i André Massona, mimo wszystko podchodził do surrealizmu dość sceptycznie.

Marek Włodarski, Drogi w kosmosie. Fantastyczne formy I, 1930. Fot. Kolekcja prywatna

Streng w pełni zaaprobował rozwiązania formalne Légera, takie jak kult przedmiotu, niechęć do estetyzacji czy prymitywizm przedstawienia. W efekcie zaczął tworzyć złożone kompozycje na pograniczu dwóch nurtów – surrealizmu i kubizmu, pełne szczególnej, lirycznej nostalgii. Jego sztukę z lat 30. charakteryzuje również wyraźnie lewicowe zabarwienie polityczne: malarz współpracował wówczas z pismami „Sygnały” i „Omnibus”. Do grupy „Artes” należeli również m.in.: Jerzy Janisch, Mieczysław Wysocki, Aleksander Krzywobłocki, Ludwik Lille, Otto Hahn, Tadeusz Wojciechowski oraz Aleksander Riemer. Artyści – tak jak i Streng – podejmowali ważne tematy społeczne i wystawiali wspólnie w wielu miastach międzywojennej Polski. Zajmowali się również poszukiwaniami formalnymi, a także pracą teoretyczną.

Marek Włodarski, Winogrona i przedmioty, 1929

Kolejna praca Włodarskiego w ofercie październikowej aukcji to „Winogrona i przedmioty” (nr kat. 3) – unikatowy gwasz przedstawiający szyldy i reklamy sklepowe z okolic ulicy Balonowej we Lwowie, gdzie znajdowała się pracownia artysty. Streng czerpał z otaczającego kultury ulicy, podnosząc rangę zwykłych reklam do dzieła sztuki.

 

Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download
download micromax firmware
Download Premium WordPress Themes Free
lynda course free download