Numer katalogowy: 53

Ada Zielińska(ur. 1989)

Independence Day, 2018

fotografia; druk na papierze archiwalnym, 70 x 100 cm
ed. 3/8 + 2AP

sygnowany na odwrocie:  „Ada Zielińska, Independence Day, 2018, ed. 3/8 + 2AP” oraz parafka artystki

Estymacja: 8 500–11 000 zł

Cena wylicytowana: 8 500 zł

Fotografia powstała w jednym z pokoi hotelu Novotel w dniu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kompozycja oparta jest na kontrastach. Dziewczyna znajduje się w intymnej, oświetlonej ciepłym światłem nocnej lampki, przestrzeni. Za oknem niemal apokaliptyczny, przepełniony ludźmi, pełen czerwonego dymu widok Ronda Dmowskiego, z którego co roku rusza marsz niepodległości.

Fotografia nie powstała przypadkowo. Ada Zielińska starannie zaaranżowała plan ujęcia, ma który wpadła już kilka tygodni wcześniej. Na ostateczną pracę składają się dwie fotografie – pierwsza została wykonana z ekspozycją na dziewczynę i wnętrze, drugie eksponowało widok za oknem.

Dwa tygodnie temu dyskutowałam z Pauliną, bohaterką zdjęcia, o fotografiach Jeffa Walla, mistrza naginania rzeczywistości i jednego z moich ulubionych fotografów. Na potrzeby jednego z kadrów Wall wynajął mieszkanie z widokiem na port. Zatrudnił kobietę, która w nim zamieszkała, a potem obserwując ją przez kamerkę, czekał na idealny moment, żeby pojawić się z aparatem. Wtedy pomyślałam, że zaraz będą obchody stulecia niepodległości, więc trzeba wykorzystać widok płonącego miasta do pokazania szerszej perspektywy. Coś opowiedzieć. Od razu przyszedł mi do głowy Novotel. Przez cały tydzień oglądałam widok ze wszystkich pięter, zastanawiając się, który pokój wynająć[1].

Zdjęcie stało się celnym, wobec teraźniejszej sytuacji politycznej, komentarzem do obchodów stulecia niepodległości oraz najczęściej udostępnianą w mediach społecznościowych fotografią wydarzenia.

[1] https://www.vogue.pl/a/rozmawiamy-z-ada-zielinska-autorka-wiralowego-zdjecia-symbolu-obchodow-100-lecia-odzyskania-niepodleglosci [dostęp: 19.11.2018].

ul. Złota 48/54
00-120 Warszawa
budynek Hotelu Mercure
(wejście od pasażu za budynkiem „Złota 44”)