Numer katalogowy: 16

Andrzej Nowackiur. 1953

18.02.2011, 2011

akryl, relief, technika własna / płyta

63 × 63 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 18.02.11 | A. NOWACKI | 2011

Andrzej Nowacki w 1977 roku wyjechał z Polski, aby studiować języki skandynawskie w Göteborgu, następnie germanistykę i historię sztuki w Innsbrucku. Na początku lat 80. nawiązał wieloletnią znajomość z Henrykiem Stażewskim, która wywarła duży wpływ na jego twórczość artystyczną. Jego pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w Berlinie Zachodnim w Galerii Pommersfelde w 1987 roku. W 1988 roku Nowacki zaczął tworzyć pierwsze geometryczne reliefy. W połowie lat 90. nawiązał współpracę z berlińską galerią Heinza Teufla – czołowej w Europie galerii sztuki konkretnej. W latach 1997, 1998, 2000 i 2001 uczestniczył w międzynarodowych plenerach „spod znaku geometrii” w Okunince oraz poplenerowych wystawach w Muzeum Okręgowym w Chełmnie. W 1999 roku wyjeżdża do USA na zaproszenie kolekcjonerów sztuki w New Jersey i tworzy nowy cykl reliefów W 2001 roku otrzymał roczne stypendium Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku. Od roku 2000, zainspirowany twórczością Antonio Calderara i Bridget Riley, skupił się na świetle i poetyce barw tworząc reliefy liniowe.