Pięć lat temu zmarł Zbigniew Maleszewski, wybitny rzeźbiarz i architekt, współtwórca Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Maleszewski tworzył w szlachetnych materiałach takich jak marmur, granit czy sjenit. Jego dzieła inspirowane były odwieczną zagadką bytu, można w nich znaleźć odwołania do nauki i filozofii. Inspiracją do prac były również liczne podróże po Europie, Afryce, Azji oraz Ameryce. Był laureatem krajowych i zagranicznych konkursów rzeźbiarsko – architektonicznych oraz autorem pomnika Kazimierza Pułaskiego w Denver w USA.

Jego pracownia i Galeria Plenerowa Rzeźby są perełką na mapie turystycznej i kulturowej Warszawy. Mimo doskonałej lokalizacji przy Kamiennych Schodkach i Parku Fontann nadal są mało znane szerszej publiczności. Artysta nie dbał o rozgłos, skupiając się na codziennej pracy twórczej, działalności opozycyjnej i podróżach. Pracownia artysty wpisana na krótką listę Historycznych Pracowni Artystycznych Warszawy jest wśród nich jedną z najlepiej zachowanych i oryginalnych. To miejsce odwiedzała artystyczna bohema lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, tu w latach osiemdziesiątych działała tajna drukarnia Solidarności, wnętrze, które powstało wg projektu artysty zafascynowanego pracami Le Corbusiera – którego miał przyjemność poznać osobiście – wzbudza uznanie specjalistów. Jednak Pracownia i jej zasoby wymagają dalszych, pilnych prac związanych z ich złym stanem. W trosce o zachowanie tego fascynującego miejsca, została powołana z udziałem artysty – Fundacja na rzecz Rzeźby Polskiej im. Zbigniewa Maleszewskiego. Poza bieżącą działalnością statutową fundacja planuje interwencyjny remont instalacji elektrycznej i dostosowanie wnętrz pracowni do współczesnych wymogów. W tym celu fundacja organizuje Aukcję Charytatywną Rzeźby. Dochód z planowanej aukcji zasili środki fundacji przeznaczone na ten cel.

Dzięki współpracy ze środowiskiem rzeźbiarzy udało się zgromadzić kolekcję dzieł uznanych oraz obiecujących, młodych artystów. Tu wymienić można ​utytułowanych ​artystów takich jak Tomasz Kawiak oraz przedstawicieli młodego pokolenia takich jak Piotr Sobiesiak czy Konrad Makowski.

Aukcję poprzedzi wystawa prac, która odbędzie się w „3ONE33” przy ul, Brzozowej 31/33 w Warszawie. Jest to była pracownia Aliny Szapocznikow, obecnie miejsce wielu wydarzeń artystycznych, znajdujące się nieopodal pracowni Z. Maleszewskiego. Zgromadzone tam prace będzie można obejrzeć w dniach 13 – 19.10.22, zaś sama aukcja odbędzie się 19.10.22 o godzinie 19 00. Planowane są również oprowadzania po Historycznej Pracowni Zbigniewa Maleszewskiego przy ul. Bugaj 15/17 lok.2.

Organizatorzy zapraszają miłośników rzeźby jak również filantropów chcących wesprzeć działania fundacji zmierzające do zachowania tak wspaniałego miejsca i zgromadzonych tu kolekcji.


Miejsce wystawy i aukcji:

Galeria 3ONE33,
była pracownia Aliny Szapocznikow
ul. Brzozowa 31/33, Warszawa

Wernisaż wystawy przedaukcyjnej:
13.10.2022, godzina 19:00

Wystawa przedaukcyjna:
13.10.22 – 19.10.22

Aukcja:
19.10.22, godzina 19:00


Strona internetowa fundacji:

www.fundacjarzezby.pl

Podstrona Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prezentująca twórczość
Z. Maleszewskiego:

https://rzezba-oronsko.pl/artysci/zbigniew-maleszewski/

Materiał wideo prezentujący pracownię i zapowiadający aukcję:

https://www.youtube.com/watch?v=jeyiQj6BNSM


Dodatkowe informacje:

Prowizja aukcyjna wynosi 0 %


Organizator:

Patronat:
     
Patron medialny:
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download intex firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course