Bronisław Kierzkowski1924–1993

Kompozycja, ok. 1960

akwarela, gwasz, tusz / papier

21 × 21 cm

37 × 37 cm (w oprawie)

sygnowany p.d.: B. Kierzkowski

Cena: 3 000 PLN

Bronisław Kierzkowski, znany zarówno z malowanych abstrakcji, jak i reliefowych kompozycji, ukończył kilka uczelni artystycznych: Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (dzisiaj ASP) w Łodzi w pracowni Władysława Strzemińskiego, następnie PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku w pracowni Juliusza Studnickiego, a w końcu i akademię warszawską pod okiem Eugeniusza Eibischa. Zainteresowanie sztuką nieprzedstawiającą wpisuje go silnie w krąg artystów tworzących w latach 50. i ich poszukiwania, eksperymenty oraz namysł nad samym tworzywem, a także emocją jaką miałoby zdołać uruchomić płótno wyizolowane z narzucanego przez rozpoznawalne motywy tekstu i kontekstu. Ostatecznie wypracował własny sposób artystycznego wyrażania się, eksplorując ten obszar twórczości, który nazywamy dziś malarstwem materii. Rodzaj wykorzystywanych materiałów, sposób implikowania ich na powierzchni, podkreślanie fakturowości, ale też zamiłowanie do porządkowania wzorów i kształtów w jej obrębie, nieprzypadkowość układów pozwoliły stworzyć nieszablonowy język plastyczny.