Eugeniusz Markowski(1912–2007)

Portret Jowity, lata 70. XX wieku

olej / płótno
81,5 × 65,7 cm
sygnowany p.d.: m
na odwrociu, na blejtramie cztery papierowe nalepki eksportowe
z błędnym tytułem „portret Elżbiety”

Cena: 24 500 PLN

Prezentowana praca stanowi niezwykły, formalny wyjątek w neoekspresyjnej
działalności artystycznej Eugeniusza Markowskiego. „Portret Jowity”,
utrzymany w stonowanej, wręcz monochromatycznej kolorystyce przedstawia
młodą, uśmiechniętą kobietę, siedzącą na krześle. Jej twarz jest
malowana realistycznie, nawiązuje nieco do postimpresjonistycznej stylizacji.
Znacząco odcina się od jasnej, monochromatycznej sylwetki postaci,
oddanej już w sposób zdecydowanie bardziej charakterystyczny dla
Markowskiego.