Mamy zaszczyt zaprosić na unikatową aukcję Mistrzowie Malarstwa. Prace z depozytów i wystaw muzealnych, na której pod licytację poddamy kilkanaście prac obecnie znajdujących się na depozytach muzealnych lub są wystawiane w muzeach bądź też mają za sobą wybitną proweniencję. Jest niezwykle trudno zgromadzić na jednej aukcji kilka wybitnych prac z taką, nie mówiąc już o kilkunastu. Dlatego jest to pierwsze tego typu wydarzenie w historii rynku aukcyjnego w Polsce.

Odkrywcza i unikalna jest z pewnością praca „Pożegnanie żołnierza” Henryka Strenga/Marka Włodarskiego, która według znanych nam informacji jest najlepszą pracą surrealistyczną tego artysty jaka nadal znajduje się w rękach prywatnych. Wszystkie inne jego dzieła już od dawna uświetniają wystawy stałe w Muzeum Narodowym w Warszawie i we Wrocławiu. Niepowtarzalne są prace o określonej historii – w tym wypadku spośród wielu klepsydr Stanisława Dróżdża – tylko ta ze znanych nam prac była eksponowana na arcyważnej dla promocji polskiej sztuki wystawie Atelier’72 w Edynburgu. Unikalność dotyczy także proweniencji – w tym wypadku zwracam uwagę na pracę Erny Rosenstein, która przez lata była w posiadaniu Gizeli Szancerowej – dyrektorki Warszawskiej Zachęty. Teraz eksponowana na wystawie Marka Włodarskiego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Czasami wyróżniającym elementem może być nawet wielkość pracy – w historii polskiego rynku aukcyjnego nie było jeszcze oferty tak dużej pracy Jurrego Zielińskiego. Artysty niezwykle poszukiwanego a wręcz niedostępnego na rynku dzieł sztuki. Praca jako depozyt obecnie zdobi ekspozycję w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Kluczem doboru prac na aukcję było ich obecne lub dawne miejsce przechowywania oraz wystawiania. Po pierwsze na aukcji pojawią się aktualne depozyty muzealne (Strefy Jonasza Sterna z Muzeum POLIN, obraz Jurrego Zielińskiego z Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Pejzaż ze spichrzem Karola Hillera z Muzeum Śląskiego w Katowicach). Po drugie na aukcję zakwalifikowały się dawne depozyty muzealne (np. Zygzaki Erny Rosenstein z Muzeum Narodowego w Gdańsku). Kolejnym kluczem były prace uczestniczące w wybitnych wystawach międzynarodowych (praca Stanisława Dróżdża z Atelier ’72, Budowa Henryka Strenga/Marka Włodarskiego z Biennale w Wenecji. Wybraliśmy również prace z najwybitniejszych wystaw zbiorowych w Polsce (np.  Deportacje Strzemińskiego z wystawy „Zaraz po wojnie” z warszawskiej Zachęty lub „Pejzaż industrialny” Adama Marczyńskiego z wystawy „Nigdy więcej” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), a także pozyskaliśmy prace prezentowane na wystawach indywidulanych w czołowych muzeach (Atleci Henryka Strenga/Marka Włodarskiego z międzynarodową historią wystawienniczą; Usta/ Inwalida Andrzeja Wróblewskiego z wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2007 r.). Do tego ikoniczne prace będące ozdobą nietypowych wydarzeń (np. „Przerażenie wariata” Witkacego – praca będąca ambasadorem Warszawskich Targów Sztuki w 2018 r. (obecnie prace z tego cyklu prezentowane są na wystawie w Albertinie w Wiedniu).

Licytacja odbyła się 10 marca o godz.19.00.

______________________________________________________

[symbol  • przy wylicytowanych cenach oznacza, że do ceny końcowej doliczana jest opłata z tytułu droit de suite]

 

Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
free online course
download lenevo firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course