Mamy zaszczyt zaprosić na unikatową aukcję Mistrzowie Malarstwa. Prace z depozytów i wystaw muzealnych, na której pod licytację poddamy kilkanaście prac obecnie znajdujących się na depozytach muzealnych lub są wystawiane w muzeach bądź też mają za sobą wybitną proweniencję. Jest niezwykle trudno zgromadzić na jednej aukcji kilka wybitnych prac z taką, nie mówiąc już o kilkunastu. Dlatego jest to pierwsze tego typu wydarzenie w historii rynku aukcyjnego w Polsce.

Odkrywcza i unikalna jest z pewnością praca „Pożegnanie żołnierza” Henryka Strenga/Marka Włodarskiego, która według znanych nam informacji jest najlepszą pracą surrealistyczną tego artysty jaka nadal znajduje się w rękach prywatnych. Wszystkie inne jego dzieła już od dawna uświetniają wystawy stałe w Muzeum Narodowym w Warszawie i we Wrocławiu. Niepowtarzalne są prace o określonej historii – w tym wypadku spośród wielu klepsydr Stanisława Dróżdża – tylko ta ze znanych nam prac była eksponowana na arcyważnej dla promocji polskiej sztuki wystawie Atelier’72 w Edynburgu. Unikalność dotyczy także proweniencji – w tym wypadku zwracam uwagę na pracę Erny Rosenstein, która przez lata była w posiadaniu Gizeli Szancerowej – dyrektorki Warszawskiej Zachęty. Teraz eksponowana na wystawie Marka Włodarskiego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Czasami wyróżniającym elementem może być nawet wielkość pracy – w historii polskiego rynku aukcyjnego nie było jeszcze oferty tak dużej pracy Jurrego Zielińskiego. Artysty niezwykle poszukiwanego a wręcz niedostępnego na rynku dzieł sztuki. Praca jako depozyt obecnie zdobi ekspozycję w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Kluczem doboru prac na aukcję było ich obecne lub dawne miejsce przechowywania oraz wystawiania. Po pierwsze na aukcji pojawią się aktualne depozyty muzealne (Strefy Jonasza Sterna z Muzeum POLIN, obraz Jurrego Zielińskiego z Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Pejzaż ze spichrzem Karola Hillera z Muzeum Śląskiego w Katowicach). Po drugie na aukcję zakwalifikowały się dawne depozyty muzealne (np. Zygzaki Erny Rosenstein z Muzeum Narodowego w Gdańsku). Kolejnym kluczem były prace uczestniczące w wybitnych wystawach międzynarodowych (praca Stanisława Dróżdża z Atelier ’72, Budowa Henryka Strenga/Marka Włodarskiego z Biennale w Wenecji. Wybraliśmy również prace z najwybitniejszych wystaw zbiorowych w Polsce (np.  Deportacje Strzemińskiego z wystawy „Zaraz po wojnie” z warszawskiej Zachęty lub „Pejzaż industrialny” Adama Marczyńskiego z wystawy „Nigdy więcej” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), a także pozyskaliśmy prace prezentowane na wystawach indywidulanych w czołowych muzeach (Atleci Henryka Strenga/Marka Włodarskiego z międzynarodową historią wystawienniczą; Usta/ Inwalida Andrzeja Wróblewskiego z wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2007 r.). Do tego ikoniczne prace będące ozdobą nietypowych wydarzeń (np. „Przerażenie wariata” Witkacego – praca będąca ambasadorem Warszawskich Targów Sztuki w 2018 r. (obecnie prace z tego cyklu prezentowane są na wystawie w Albertinie w Wiedniu).

Licytacja odbyła się 10 marca o godz.19.00.

______________________________________________________

[symbol  • przy wylicytowanych cenach oznacza, że do ceny końcowej doliczana jest opłata z tytułu droit de suite]

 

Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download samsung firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy free download