Włodzimierz Pawlakur. 1957

Dziennik 28 VI – 08 X, 2018

 olej / płótno

150 × 100 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: WŁODZIMIERZ PAWLAK | DZIENNIK 28 VI – 08 X – 150 × 100 | 2018

Cena: 47 000 PLN

Włodzimierz Pawlak studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1980–1985, dyplom uzyskał w pracowni Rajmunda Ziemskiego. Z poznaną tam piątką artystów – Markiem Sobczykiem, Ryszardem Grzybem, Jarosławem Modzelewskim, Pawłem Kowalewskim i Ryszardem Woźniakiem – utworzył w 1982 roku formację Gruppa, uprawiającą zaangażowaną politycznie, ekspresyjną sztukę spod znaku tzw. Nowych Dzikich. Od 1984 roku wydawali wspólnie pismo „Oj dobrze już”. Dwa lata później Pawlak zaczął pracować na macierzystej uczelni. Prace z początku lat 80. charakteryzują się silnymi odwołaniami do sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. W późniejszym okresie Pawlak rozpoczął badania formalne oraz refleksję teoretyczną nad tradycją awangardową. W swoich realizacjach budował dialog z Władysławem Strzemińskim, Kazimierzem Malewiczem i Romanem Opałką.