Oferowany na Aukcji Sztuki Nowoczesnej obraz Czas kolisty pochodzi z roku 1966, a zatem z dojrzałego, najbardziej cenionego okresu twórczości Erny Rosenstein. Ocalona od Zagłady artystka tworzyła surrealizujące kompozycje o płynnych, organicznych kształtach, opatrzone przez nią tajemniczymi tytułami. Rosenstein traktowała proces twórczy jako podróż w głąb własnej podświadomości, w rejony ukrytych, trudnych do zwerbalizowania marzeń i lęków. Muzealnej klasy obraz Czas kolisty stanowi doskonały przykład tych tendencji.

Erna Rosenstein przez kilka dekad funkcjonowała na marginesach rodzimej sceny artystycznej, niejako zapomniana przez historię sztuki. Współcześnie pamięć o jej twórczości przywracana jest przez instytucje kultury i rynek, co owocuje „odkrywaniem” jej na nowo przez kolekcjonerów oraz publiczność muzealną. Rosenstein dziś kojarzona jest powszechnie jako artystka quasi-surrealistyczna, twórczyni lirycznych abstrakcji o wieloznacznych tytułach czy przedmiotów zmontowanych z przypadkowych znalezisk, przypominających dadaistyczne ready mades, wreszcie także utalentowana poetka. Artystkę jednak – poza oryginalnym dorobkiem twórczym – wyróżniał niecodzienny, często niezwykle dramatyczny życiorys.

Doświadczenie zagłady

Erna Rosenstein przyszła na świat w roku 1913 we Lwowie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiego pochodzenia. Wbrew woli ojca-prawnika, który chciał, by córka poszła w jego ślady, młoda Erna marzyła o zostaniu malarką. Swoje marzenie realizowała studiując w wiedeńskiej Frauen Akademie, a w latach 30. także na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tam związała się ze środowiskiem I Grupy Krakowskiej oraz kręgiem lewicujących artystów. Obiecująco zapowiadającą się karierę plastyczną Rosenstein przerwał jednak wybuch II wojny światowej – okres licznych przeprowadzek i ucieczek, wreszcie także zamknięcia we lwowskim getcie. Artystka po latach niechętnie wspominała okres wojny i okupacji, znana jest jednak najbardziej tragiczna historia, jakiej wówczas doświadczyła. Wraz z rodzicami, szukając schronienia na podwarszawskich wsiach, zaufali mężczyźnie, który obiecał im pomoc. Ten jednak wywiózł rodzinę z dala od miasta, gdzie wraz ze wspólnikiem brutalnie zamordował matkę i ojca Erny, a jej samej zadał kilka ran nożem. Artystka przeżyła atak na swoje życie i udało jej się uciec, jednak zabójstwo rodziców, którego była świadkiem, na zawsze odcisnęło się w jej wspomnieniach. Traumatyczne doświadczenie niejednokrotnie dawało o sobie znać w jej powojennych obrazach i wierszach.

W ofercie Aukcji Sztuki Nowoczesnej Domu Aukcyjnego Libra dostępne są również dwa inne dzieła autorstwa Erny Rosenstein.

Prace można oglądać na wystawie przedaukcyjnej w nowej galerii Domu Aukcyjnego Libra przy ul. Złotej 48/54. Ekspozycja można zwiedzać do 26 marca (od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-19:00).

Aukcja Sztuki Nowoczesnej, 26 marca 2018, godzina 19:00, sala Hemisphere, Hotel InterContinental, ul. Emilii Plater 49, poziom -1.

Zapraszamy!

Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
free download udemy course
download mobile firmware
Download WordPress Themes
free download udemy paid course