Oferowany na Aukcji Sztuki Nowoczesnej obraz Czas kolisty pochodzi z roku 1966, a zatem z dojrzałego, najbardziej cenionego okresu twórczości Erny Rosenstein. Ocalona od Zagłady artystka tworzyła surrealizujące kompozycje o płynnych, organicznych kształtach, opatrzone przez nią tajemniczymi tytułami. Rosenstein traktowała proces twórczy jako podróż w głąb własnej podświadomości, w rejony ukrytych, trudnych do zwerbalizowania marzeń i lęków. Muzealnej klasy obraz Czas kolisty stanowi doskonały przykład tych tendencji.
Erna Rosenstein przez kilka dekad funkcjonowała na marginesach rodzimej sceny artystycznej, niejako zapomniana przez historię sztuki. Współcześnie pamięć o jej twórczości przywracana jest przez instytucje kultury i rynek, co owocuje „odkrywaniem” jej na nowo przez kolekcjonerów oraz publiczność muzealną. Rosenstein dziś kojarzona jest powszechnie jako artystka quasi-surrealistyczna, twórczyni lirycznych abstrakcji o wieloznacznych tytułach czy przedmiotów zmontowanych z przypadkowych znalezisk, przypominających dadaistyczne ready mades, wreszcie także utalentowana poetka. Artystkę jednak – poza oryginalnym dorobkiem twórczym – wyróżniał niecodzienny, często niezwykle dramatyczny życiorys.
Doświadczenie zagłady
Erna Rosenstein przyszła na świat w roku 1913 we Lwowie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiego pochodzenia. Wbrew woli ojca-prawnika, który chciał, by córka poszła w jego ślady, młoda Erna marzyła o zostaniu malarką. Swoje marzenie realizowała studiując w wiedeńskiej Frauen Akademie, a w latach 30. także na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tam związała się ze środowiskiem I Grupy Krakowskiej oraz kręgiem lewicujących artystów. Obiecująco zapowiadającą się karierę plastyczną Rosenstein przerwał jednak wybuch II wojny światowej – okres licznych przeprowadzek i ucieczek, wreszcie także zamknięcia we lwowskim getcie. Artystka po latach niechętnie wspominała okres wojny i okupacji, znana jest jednak najbardziej tragiczna historia, jakiej wówczas doświadczyła. Wraz z rodzicami, szukając schronienia na podwarszawskich wsiach, zaufali mężczyźnie, który obiecał im pomoc. Ten jednak wywiózł rodzinę z dala od miasta, gdzie wraz ze wspólnikiem brutalnie zamordował matkę i ojca Erny, a jej samej zadał kilka ran nożem. Artystka przeżyła atak na swoje życie i udało jej się uciec, jednak zabójstwo rodziców, którego była świadkiem, na zawsze odcisnęło się w jej wspomnieniach. Traumatyczne doświadczenie niejednokrotnie dawało o sobie znać w jej powojennych obrazach i wierszach.
W ofercie Aukcji Sztuki Nowoczesnej Domu Aukcyjnego Libra dostępne są również dwa inne dzieła autorstwa Erny Rosenstein.
Prace można oglądać na wystawie przedaukcyjnej w nowej galerii Domu Aukcyjnego Libra przy ul. Złotej 48/54. Ekspozycja można zwiedzać do 26 marca (od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-19:00).
Aukcja Sztuki Nowoczesnej, 26 marca 2018, godzina 19:00, sala Hemisphere, Hotel InterContinental, ul. Emilii Plater 49, poziom -1.
Zapraszamy!