Lot no.: 38

Andrzej J. Sadowski1946–2016

Alfa-Sud, 1977

olej / płótno

38,5 × 55 cm

48,5 × 66 cm (w oprawie)

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu śr.g.: „ALFA-SUD”, p.g.: 120 | A. SADOWSKI | 1977

na odwrociu nalepka papierowa z danymi pracy

Price: 27 500 PLN

Andrzej Sadowski – malarz i rysownik, jeden z pierwszych i najwybitniejszych przedstawicieli fotorealizmu w Polsce. Odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie w 1970 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa i rysunku prof. Mariana Jaeschkego. Z macierzystą uczelnią związany był do końca życia jako wykładowca. Pomimo studiów na uczelni w dużej mierze ukształtowanej przez teorię Strzemińskiego, Sadowski jeszcze w latach 60. zaczął interesować się nowymi figuratywnymi prądami w sztuce zachodniej, głównie malarstwem Francisa Bacona i pop-artem. Poszukiwania własnego języka wypowiedzi artystycznej oraz doskonalenie warsztatu doprowadziło go do rozwinięcia własnej formuły realizmu fotograficznego. Prace tworzącego w Polsce Ludowej Sadowskiego były wyrazem fascynacji popkulturą, dobrobytem i intensywnym miejskim życiem utożsamianym wówczas przez wielu Polaków z nieosiągalną wolnością.