„Cały czas pracowałam nad swego rodzaju ikoną, zależało mi na świetle i formie. Światło w ostatnio malowanych obrazach nie jest rozproszone, nie pada z góry czy z boków, tylko jakby od tyłu obrazu. I przez to forma zmienia się przy brzegach: niekiedy się przy nich rozmywa. To rozwiązanie pozwala mi na skupienie się w pracy wyłącznie na niej. We wcześniejszych obrazach wszystko było rozproszone, a światło w nich wibrowało… […] I pojawił się błękit, eliminując inne barwy.  […] Wiele osób stwierdziło, że z błękitem niewiele można zrobić; bardzo mało ma przejść: albo wchodzi w biel, albo – kiedy doda się do niego czerni, szybko idzie w nicość w jakąś otchłań. A ja ciągle nad nim pracuję.” (2014)

Twórczość Doroty Grynczel (1950–2018) opiera się na obserwacji bogactwa formalnego przyrody – światła i przestrzeni, inspirującej jej decyzje twórcze. Prace oscylują między czystym malarstwem a trójwymiarowymi obiektami. W malarstwie pojawia się temat koloru niebieskiego w oparciu o doświadczenia wizualne i psychologiczne. Z czasem do głosu dochodzi światło i ruch przestrzeni budujących współzależne formy.

Grynczel skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1977 roku w pracowni prof. Jana Tarasina oraz pracowni prof. Wojciecha Sadleya. Jako pierwsza osoba w historii Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP ukończyła studia ze specjalizacją w dyscyplinie tkanina, a także była pierwszą kobietą-dziekanem Wydziału Malarstwa na tej uczelni.


Tytuł wpisu oraz słowa Doroty Grynczel cytowane za: Dorota Grynczel. Twórczość, kat. wystawy na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, red. Rafał Kowalski, Warszawa 2017, s. 14–18.

Kompozycja 6/12 Doroty Grynczel z 2012 roku (Aukcja Sztuki Nowoczesnej, 15 marca 2019, nr kat. 38) jest reprodukowana w ww. katalogu na stronie 70.

 

 

 

Kompozycja 15/15 oraz akwarela Kompozycja 15 (2013) dostępne na wcześniejszych aukcjach w Domu Aukcyjnym LIBRA:

 

 

Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy course
download samsung firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy course