Dobkowski obronił dyplom w Pracowni Malarstwa wybitnego kolorysty Jana Cybisa, jednak już na studiach wyraźnie sprzeciwiał się dominującemu wówczas sposobowi malowania skupionemu na niuansach kolorystycznych i silnym fakturowaniu. Angażował się w życie kontrkultury, m.in. ruch hipisowski, zaś w 1967 roku wraz z Jerzym „Jurrym” Zielińskim założył grupę Neo-Neo-Neo – nazwa miała sugerować, że we współczesnej sztuce nic już nie jest naprawdę nowe.

Dobkowski od późnych lat 60. tworzył płaszczyznowe obrazy o kontrastowych zestawieniach barwnych, nawiązujące do estetyki popartu. Tematyką jego prac były przede wszystkim na poły abstrakcyjne kobiece (rzadziej męskie) akty o zdeformowanych ciałach i wyolbrzymionych cechach płciowych. Z czasem artysta w coraz większym stopniu skłaniał się ku malarstwu nieprzedstawiającemu, nasyconemu tajemniczą symboliką, oddziałującemu gęstą siecią drobnych linii o zniuansowanej kolorystyce.

W twórczości Dobkowskiego od samego początku znaczącą rolę odgrywa niezwykle charakterystyczna, precyzyjna kreska, która dominuje w jego malarskich i rysunkowych kompozycjach. Choć Jan Dobkowski znany jest przede wszystkim z malarstwa pulsującego feerią barw, stanowiącego hołd dla witalnej energii natury i ludzkiej zmysłowości, w jego dorobku pojawiały się także prace mroczne i niepokojące. Biorąc pod uwagę zaangażowanie artysty w opozycyjną działalność w okresie PRL-u, obrazy te często stanowiły komentarz do sytuacji politycznej – nasiliły się zwłaszcza po wprowadzeniu w kraju stanu wojennego i śmierci księdza Jana Popiełuszki.

Prezentowana na wiosennej Aukcji Sztuki Nowoczesnej 15 marca w Domu Aukcyjnym LIBRA praca pt. „Niepokój” z 1977 (▶︎ nr kat. 27) być może także można odczytywać w kontekście gęstniejącej atmosfery społeczno-politycznej w Polsce Ludowej. Dobkowski tytułowe uczucie zobrazował za pomocą skłębionych, wijących się linii na jednostajnym czarnym tle. „Niepokój” zdaje się niekontrolowanie rozrastać i pochłaniać wszystko, co napotka na swej drodze.

W roku 1994 artysta został uhonorowany nagrodą im. Jana Cybisa za całokształt twórczości. Prace Dobkowskiego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Guggenheim Museum w Nowym Jorku oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Szwecji, Danii, USA, Szwajcarii, Francji.

Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy free download
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes
free online course