Obraz Jacka Sienickiego (1928–2000) zatytułowany „Okno” (nr kat. 29) powstał 7 listopada 1981 roku, zaledwie nieco ponad miesiąc przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Szczególny moment historyczny, rosnące napięcia polityczne i powszechnie wyczuwalne frustracje społeczne z pewnością odcisnęły piętno na twórczości artysty. W centralnej części kompozycji malarz umieścił tytułowe okno, sednem obrazu czyniąc widok znajdujący się za nim. Kompozycja jest malowana bardzo szybkimi, dynamicznymi pociągnięciami pędzla, a całość utrzymana jest w jasnych, stonowanych barwach, potęgujących wrażenie pustki i niepokoju.

Jacek Sienicki (1928–2000), Okno, 1981, Estymacja: 45 000–65 000 • PLN, nr kat. 29

Jesienią 1981 roku Jacek Sienicki otrzymał nominację profesora nadzwyczajnego. W tym samym czasie jego córka Joanna uzyskała dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina na wydziale malarstwa stołecznej Akademii Sztuk Pięknych i bardzo szybko, bo już w listopadzie, wraz z mężem Romanem Kossakowskim wyjechała do Francji. Na uczelni wybuchły strajki – studenci tygodniami nie opuszczali murów uczelni, protestując w ten sposób przeciwko przemocowym działaniom komunistycznych władz. Siennicki stawał po stronie studentów – razem z nimi okupował uczelniane korytarze, w międzyczasie znajdując nieliczne godziny na regularną pracę w swoim atelier na warszawskiej Chomiczówce. Uczuciem, które towarzyszyło mu przez cały okres stanu wojennego było ogromny strach o życie chorej matki, którą opiekował się od końca lat 70. Matka artysty mieszkała na parterze staromiejskiej kamienicy, które stanowiło w tym czasie teren intensywnych działań ZOMO: na klatki mieszkańców wrzucano wybuchające petardy i rozpuszczano gaz łzawiący. W obrazach z tego okresu doskonale widać koktajl emocji, który w efekcie stał się doświadczeniem pokoleniowym: przerażenie, strach, niepokój i jednocześnie – chęć radykalnej zmiany.

Jacek Sienicki (1928–2000), Okno, 1981, Estymacja: 45 000–65 000 • PLN, nr kat. 29, detal

Kolejny rok, 1982, stał się przełomowy dla kariery artystycznej Sienickiego: uczestniczył w licznych manifestacjach kultury niezależnej, wystawiając swoje prace w kościołach. Jego indywidualne ekspozycje odbyły się w Kościele oo. Jezuitów w Toruniu i w Nawie św. Krzysztofa Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Łodzi. Stał się jednym z głosów pokolenia kontestującego panującą władzę, co zostało zauważone przez środowisko artystyczne – w 1983 roku otrzymał prestiżową nagrodę im. Jana Cybisa, przyznawaną za całokształt twórczości.


Zobacz również:

Jacek Sienicki, Mięso, 1996, Estymacja: 25 000–30 000 • PLN, nr kat. 28

 

Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free
download lava firmware
Download WordPress Themes Free
free online course