[Artykuł opublikowany na portalu Rynek i Sztuka]

Pierwsza aukcja Domu Aukcyjnego Libra zakończyła się dużym sukcesem biznesowym i towarzyskim. Praca Ryszarda Winiarskiego „Obszar 148” została wylicytowana za rekordową sumę 380 tys. zł. Łącznie sprzedano aż 46 z 54 wystawionych obiektów. Obrót z prowizjami podczas aukcji wyniósł 2 mln 675 tys. zł. Zgodnie z zasadami Libry około 80 tys. zł z tej kwoty trafi na konta dziewięciu fundacji charytatywnych, które wskażą nabywcy.

Kwota wywoławcza „Obszaru 148” Ryszarda Winiarskiego została ustalona na 180 tys. zł. Rekordowe, blisko dwukrotne przebicie podczas aukcji jest uzasadnione. To kolorowa praca, unikatowa wśród czarno-białych, które przeważają w dorobku artysty. Co więcej Winiarskiemu prognozuje się sukces na miarę Wojciecha Fangora. Wskazuje na to m. in. fakt, że jesienią 2017 r. podczas Biennale w Wenecji ma się odbyć indywidualna wystawa Ryszarda Winiarskiego. Twórczość artysty była też pokazana w Fundacji Spectra państwa Staraków.

Wysoką wartość zakupu podczas licytacji osiągnął także szkic „Rzeźba grecka” Władysława Strzemińskiego, kolejny unikat wśród obiektów wystawionych na sprzedaż przez Librę. Pracę sprzedano za kwotę 95 tys. zł.
Portret tajemniczej Jadwigi autorstwa Witacego został sprzedany za 120 tys. równie tajemniczemu nabywcy przez telefon za pośrednictwem Artinfo.

Aukcja Libry odbyła się 20 marca 2017 r. Uczestnicy mogli kupić dzieła z bezkonkurencyjnej, blisko 100-letniej kolekcji sztuki polskiej z XX i XXI w. (z okresu od 1922 r. do 2015 r.). Były w niej prace: Nowosielskiego (przykuwająca uwagę „Na plaży” w niezwykłej, czerwonej kolorystyce), Witkacego (portret Jadwigi), Karola Hillera (heliografika z 1939 r.), Marka Włodarskiego, czyli Henryka Strenga (przedwojenny obraz olejny), Zbigniewa Pronaszko (rzeźba, akt z 1922 r.). W ofercie Libry zaprezentowanej na debiutanckiej aukcji znalazło się także wiele innych obiektów autorstwa artystów, tworzących historię sztuki XX w.

Po aukcji odbył się huczny bankiet z okazji inauguracji działalności, w którym udział wzięło ok 200 osób ze świata sztuki i kultury i zaprzyjaźnieni kolekcjonerzy.


Libra w awangardzie


Dom Aukcyjny Libra postawił na specjalizację, polską sztukę nowoczesną i współczesną – Nasze wieloletnie doświadczenia i analizy rynku sztuki skutkują stworzeniem strategii odwrotnej niż potoczne wyobrażenia i hasła na temat naszej branży – mówi Ewa Szok, prezes zarządu Libry. „Wiemy i potrafimy tego dowieść, że najbardziej zyskują na wartości wybitne prace uznanych klasyków, a nie młodzi artyści.” Libra nie skupia się na promocji polskich artystów za granicą i wprowadzaniu ich na zachodnie rynki. Chce promować idee kolekcjonerstwa w Polsce i wykorzystać potencjał kulturowy naszego 40 milionowego kraju. Sprowadza rozproszone po świecie ważne dzieła polskich artystów, edukuje i zachęca do budowania kolekcji dla siebie i przyszłych pokoleń. „Uważamy, że odpowiedzialność za istotne dla polskiej kultury dzieła spoczywa nie tylko na muzeach, ale również na obywatelach i przedsiębiorstwach” – podkreśla Ewa Szok.

Dom Aukcyjny Libra planuje organizację ok. 4 aukcji rocznie. Oprócz aukcji oferuje transakcje typu private sales, zakładając, że nie każdy kolekcjoner akceptuje nutkę ryzyka i konkurencji, które wiążą się z aukcją. Dom zapewnia więc możliwość spokojnych, dyskretnych zakupów lub sprzedaży dzieł sztuki.
Firma stawia na rzetelność, dlatego oprócz wprawnych oczu ekspertów do weryfikacji atrybucji i autentyczności obiektów używa najnowszych badań technologicznych w zaufanych laboratoriach.

Dom Aukcyjny Libra złożył deklarację, że będzie przekazywać 3% zysków z każdej aukcji na fundacje charytatywne skutecznie wspierające różne grupy potrzebujących. W przypadku aukcji z 20 marca br. kwota przekazana na cele dobroczynne wyniesie ok. 80 tys. zł.


Dobry czas dla inwestycji w sztukę


Zainteresowanie Polaków inwestycjami w dzieła sztuki rośnie. Inwestorzy szukają alternatywnych, wobec np. giełdy, sposobów lokowania środków finansowych. Dzieła sztuki mogą być jedną z lepszych lokat. Szacuje się, że obecnie wartość rynku aukcyjnego sztuki w Polsce przekracza 100 mln zł. Z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych 2016” wynika, że 18 proc. osób o dochodach przekraczających 20 tys. zł brutto inwestuje w sztukę, a kolejne 36 proc. planuje to w najbliższej przyszłości.
Inwestycją wartą uwagi są dzieła klasyków awangardy, uznanych artystów z XX i XXI wieku. Pod względem techniki najpopularniejsze są obrazy, przede wszystkim dlatego, że najłatwiej je wyeksponować, przechowywać w porównaniu do prac wideo czy rzeźb. Ciekawym trendem są też prace na papierze i fotografie. W Polsce bardzo popularna jest geometria, abstrakcja i tzw. op-art. Najbardziej poszukiwane i cenione nazwiska w ostatnim czasie to m.in. Wojciech Fangor i Ryszard Winiarski, którego „Obszar 148” – przypomnijmy – został sprzedany za 380 tys. zł podczas aukcji Libry w marcu 2017 r.


Nowy gracz na rynku sztuki


Dom Aukcyjny Libra działa od marca 2017 r. Główni inicjatorzy i inwestorzy tego przedsięwzięcia to wieloletni mecenasi i kolekcjonerzy polskiej sztuki: firma Equitum, Sp. z o.o., oraz szwajcarska firma asset management Bouchard et Cie, przy wsparciu kancelarii BSWW Legal. Każdy z tych podmiotów od dawna aktywnie uczestniczy w rozwoju polskiego rynku sztuki: Equitum jest partnerem wspierającym muzeów i fundacji sztuki, jak również współproducentem filmu o wybitnym artyście nowego pokolenia – Wojciechu Bąkowskim. BSWW Legal jest z kolei jedną z największych polskich kancelarii prawnych obsługujących transakcje zakupu dzieł sztuki, a Bouchard aktywnie pozyskuje zagranicznych klientów zainteresowanych inwestowaniem w polską sztukę.

Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free
download redmi firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy free download