NaTemat: Tajemniczy obraz Witkacego zniknie w prywatnej kolekcji.

Karolina Pałys dla portalu NaTemat przeprowadziła wywiad z naszym prezesem Ewą Szok.

„Charakterystyczny kształt budynku hotelu Intercontinental rozpoznaje każdy Warszawiak, ale do środka większość nie zagląda albo w ogóle, albo najwyżej, z pewną dozą nieśmiałości, przy okazji organizowanego tam szkolenia czy konferencji. Jednak ciekawość tych, którzy przez imponujące szklane drzwi zdecydują się od czasu do czasu przejść, zostanie wynagrodzona – na przykład możliwością obejrzenia dzieł Witkacego, Strzemińskiego, Dwurnika czy Hasiora.
Kilkadziesiąt dzieł sztuki nowoczesnej można oglądać w ramach pierwszej wystawy, organizowanej przez Dom Aukcyjny Libra. Warto się spieszyć, bo już 20 marca wszystkie obrazy i rzeźby trafią pod młotek i, być może na zawsze, znikną w domach prywatnych kolekcjonerów. A wśród wystawianych dzieł znajdują się prawdziwe perełki – na przykład portret tajemniczej Jadwigi autorstwa Witkacego.

– Jeśli chodzi o ten obraz, wykonaliśmy pracę iście detektywistyczną – tłumaczy prezes zarządu Libry – Ewa Szok. – Chcieliśmy dowiedzieć się, kim jest owa tajemnicza Jadwiga. Przestudiowaliśmy więc zdjęcia pierwszej narzeczonej Witkacego – Jadwigi Janczewskiej. Ten portret powstał jednak kilkanaście lat po jej samobójstwie, poza tym w porównaniu ze zdjęciami, podobieństwo jest raczej wątpliwe. Nie jest to również jego żona, jednak dopisek “Jadzia myśli” wskazuje na to, że autora łączyła z modelką osobista relacja. Zdobyliśmy więc zdjęcia wielu innych Jadwig, które albo przewinęły się przez jego życie, albo były przez niego portretowane. I żadne nie pasuje. – tłumaczy Ewa Szok.”

Cały tekst do przeczytania pod adresem:

http://natemat.pl/203349,tajemniczy-obraz-witkacego-zniknie-w-prywatnej-kolekcji-to-byc-moze-ostatnia-szansa-aby-go-zobaczyc

ul. Złota 48/54
00-120 Warszawa
budynek Hotelu Mercure
(wejście od pasażu za budynkiem „Złota 44”)