Na zakończenie wystawy „Stern–Rosenstein–Streng/Włodarski. Między świadomym a podświadomym. Reminiscencje Zagłady w twórczości tych, którzy przetrwali” zapraszamy na panel dyskusyjny z autorami tekstów do katalogu wystawy.
Porozmawiamy m.in. o roku 1968 w twórczości Erny Rosenstein, o pracy „Dół” Jonasza Sterna i o tym, że biografistyka jest ważna nawet w abstrakcji; zastanowimy się, dlaczego Marek Włodarski pozostał Markiem Włodarskim po wojnie i skąd wątki religijne w jego twórczości.
W dyskusji wezmą udział:
🌐Renata Piątkowska – doktor nauk humanistycznych, historyczka sztuki, zajmuje się sztuką i kulturą żydowską. Od 1999 roku pracuje w Muzeum POLIN, obecnie jako Główna Kuratorka Zbiorów. Autorka tekstu „Zagłada i ocalenie Jonasza Sterna” w katalogu wystawy.
🌐Adam Sandauer – doktor fizyki. Od kilku lat przewodniczący Stowarzyszenia Primum Non Nocere, zajmującego się m.in. pomocą dla ofiar błędów lekarskich. Syn znanego pisarza Artura Sandauera i Erny Rosenstein. W katalogu wystawy znalazł się zapis rozmowy z Adamem Sandaurem: „Są sprawy istotne i mniej ważne. Rozmowa z Adamem Sandauerem o Ernie Rosenstein”
🌐Piotr Słodkowski – doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego doktorat, poświęcony malarzowi Henrykowi Strengowi, wyszedł jako książka „Modernizm żydowsko-polski”.
Autor tekstu „Sztuka, wojna i tożsamość zagładowa. Przypadek Henryka Strenga / Marka Włodarskiego” w katalogu wystawy.
Dyskusję poprowadzi Iwona Wojnarowicz, historyczka sztuki, prezes Domu Aukcyjnego Libra.
Wstęp wolny, spotkanie w języku polskim.