Oferowany przez Librę na Aukcji Sztuki Nowoczesnej muzealnej klasy obraz Trzy maski  z 1922 roku pochodzi z okresu pobytu Berlewiego w Berlinie i związków z kręgiem Der Sturm. Sytuuje się na przełomie zainteresowania atysty kubizmem i mechanofakturowej „rewolucji”. Ta unikatowa pozycja to jedna z najwybitniejszych zachowanych do dziś prac malarza, a przy tym pierwszy dostępny na rynku dzieł sztuki olejny obraz z lat 20. autorstwa Berlewiego.

Nowoczesność, postęp, przyszłość

Dwudziestolecie międzywojenne niewątpliwie było dla Polski okresem szczególnie intensywnego rozwoju – nie tylko gospodarczego czy technologicznego, ale również na polu sztuk plastycznych. Kraj, który świeżo odzyskał utraconą przed ponad stu laty niepodległość, z entuzjazmem otwierał się na Europę i świat, skąd napływały mnożące się w zawrotnym tempie nowe awangardowe nurty artystyczne. Te, choć niekiedy bardzo od siebie różne, miały jednak pewien wspólny mianownik. Niezależnie bowiem od tego czy mowa była o ekspresjonistach, kubistach czy futurystach, każde ugrupowanie kładło nacisk na takie kategorie, jak nowoczesność, postęp, przyszłość, a także dotarcie do czystej esencji tego, czym jest sztuka, która przestała być traktowana jako naśladownictwo natury i dawnych mistrzów.

Mechanofaktura

W takim intelektualno-twórczym klimacie swoją karierę artystyczną zaczynał Henryk Berlewi. Wykształcenie malarskie zdobywał w Warszawie, Antwerpii i Paryżu uprawiając w tym czasie ekspresyjną sztukę wywiedzioną z kultury żydowskiej. Interesowały go także rozwiązania proponowane przez kubistów. Jednak zdarzeniem, które nadało kierunek jego poszukiwaniom twórczym, był wyjazd do Berlina na początku lat 20. i spotkanie z radzieckim konstruktywistą El Lissitzky’m. To właśnie abstrakcyjne malarstwo operujące płaskimi geometrycznymi formami, rytmiczną kompozycją i kolorystyką ograniczoną do czerni, bieli i czerwieni stało się znakiem rozpoznawczym Berlewiego.

Swoje artystyczne odkrycie Henryk Berlewi nazwał mechanofakturą – uprawiana przez niego sztuka miała bowiem w swoich metodach naśladować nowoczesną mechaniczną produkcję, a przy tym budować wrażenie zróżnicowania faktur jedynie za pomocą dwuwymiarowych plam farby. W dążeniu do przywrócenia malarstwu „płaskości” przypominał ówczesne działania Strzemińskiego z jego teorią unistyczną.

Salon automobilowy Daimler-Benz

Berlewi jednak wyróżniał się – nawet z dzisiejszej perspektywy – nowatorstwem w promowaniu własnej twórczości. Najsłynniejszą wystawę mechanofaktury zorganizował bowiem… w warszawskim salonie samochodowym. Taki przybytek w międzywojennej Polsce był ucieleśnieniem nowoczesności i luksusu. Choć na artystę wylała się fala krytyki, a sam Słonimski nazwał jego dzieła „mechano-bzdurą”, niewątpliwie o Henryku Berlewim stało się głośno w całej stolicy. Artysta dał się poznać jako dobry „marketingowiec” także na innym polu: w 1924 roku założył spółkę „Reklama-Mechano”, w której twórczo przekładał estetykę konstruktywizmu na język nowoczesnego projektowania graficznego i typografii. Do dziś jego reklamy uchodzą za klasykę designu, a hasła ze słynnych kampanii czekolady Plutos, takie jak „szecherezady smakoszostwa” czy „wiosna zaklęta w cukry” nie przestają urzekać poetyckim humorem autora.

Po wojnie polski świat artystyczny zapomniał jednak o Henryku Berlewim i jego nowatorskich osiągnięciach na gruncie awangardy. Sam artysta osiadł w Paryżu i powrócił do sztuki figuratywnej, która jednak nie cieszyła się popularnością. Berlewi pod koniec życia doczekał się jednak swojego „ponownego odkrycia”: przypomniano sobie o jego twórczości na początku lat 60., na fali popularności op-artu. Uznano go za prekursora tego nurtu i artystę

Aukcja Sztuki Nowoczesnej, na której zostanie zlicytowane dzieło Berlewiego już 6 czerwca o godzinie 19:00 w siedzibie Domu Aukcyjnego Libra przy ul. Złotej 48/54 w Warszawie. Zapraszamy!

 

 

Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
lynda course free download
download karbonn firmware
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course