[…] Mariaż z awangardą

Głębsza relacja z dziełem — jak na długoterminową inwestycję przystało — powinna rozpocząć się podręcznikowym zauroczeniem i tym razem nietrudno o ten typ wrażeń, bo wystawiana w Librze abstrakcja jest niewątpliwie bogata: kolorystycznie żywa, mieniąca się punktami soczystych plamek, połyskująca fragmentami jak powyginane płachty blachy.

Czy nie można na tym poprzestać, bo w dobrym tonie jest wysnuwanie ze sztuki rozdętej interpretacji? Nie do końca, bo malarstwo prof. Węgłowskiego, owszem, otwiera przed odbiorcą swoją tajemniczo niewypowiedzianą duchowość, ale daje się też opisać czytelną obserwacją: artysta pokazał na obrazie wewnętrzne światło. Wewnętrzne, choć nie rodem z tomiku poezji na jesień, tylko dosłownie — jakby promieniujące ze środka dzieła, przebijające się przez warstwy farby zza płótna i ściany. Emanują nim wysokorozciągające się prace z lat 80-90, a nawet z dekady bieżącej, dzięki czemu wystawa rodzi w głowie pytanie, czy mowa właściwie o sztuce najnowszej, czy może dojrzałej albo w ogóle godzącej sprzeczności bez najmniejszego zawahania.

— Sztuka prof. Węgłowskiego kontynuuje, moim zdaniem, pewne wątki rozpoczęte przez awangardę w połowie XX wieku i w tym sensie jest tradycyjna — patrzymy przecież na obrazy bardzo współczesne, a w niczym niepodobne np. do prac Wilhelma Sasnala czy autorów definiujących stylistykę najnowszą. Jeśli przeprowadzilibyśmyankietę wśród kolekcjonerów, datowaliby te dzieła prawdopodobnie na lata 70. czy pierwszą połowę lat 80. — komentuje Jan Grochola z warszawskiej Libry, pokazując na wystawie, że malarstwo wprawnie oszukiwać może nie tylko zegary, ale również zbyt rozleniwione gałki. […]

Czytaj cały artykuł tutaj


Wystawa został przedłużona do 14 września.

Zobacz listę obiektów Apoloniusz Węgłowski. Malarstwo


Kompozycja, 1996 olej / płótno, 150 x 80 cm

 

Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free
download lava firmware
Download WordPress Themes
udemy course download free