Adam Zegadło, Eugeniusz Zegadło, Bronisław Dziopa i Tadeusz Żak to artyści wywodzący się z okolic Kielc. Tak o rzeźbiarstwie na Kielecczyźnie pisał w 1965 roku Piotr Gan, badacz tradycji muzycznych i rzemieślniczych tego regionu:

„Rzeźbiarstwo na Kielecczyźnie występuje jako zjawisko odosobnione i stosunkowo rzadkie. Jest to potwierdzeniem faktu, że rzeźbienie światków było tu najczęściej traktowane przez samych rzeźbiarzy jako zewnętrzna potrzeba wyżycia się i dążenie do zmaterializowania przeżywanych wizji. Nie było to podyktowane jakąkolwiek formą praktycznych konieczności. Dlatego też raczej trudno byłoby znaleźć tu osadę lub wieś zasługującą na miano „ośrodka rzeźby ludowej”. Mimo to, że w całej Kielecczyźnie nie ma żadnej miejscowości, gdzie mieszkałoby kilku rzeźbiarzy, to jednak istnieje tu duży region, w którym ubocznym, a nie raz i zasadniczym zajęciem jest praca mająca z rzeźbą wiele wspólnych cech i będąca jak gdyby jej przedprożem.

Rejonem tym jest północno-zachodnia część Gór Świętokrzyskich. W położonych tu wsiach (Łączna, Ostojów, Krzyżka, Czerwona Górka, Zagórze, Gózd, Zalezianka) odwiecznym chałupniczym zajęciem wielu mieszkańców jest, obok rolnictwa, wyrób wrzecion, łyżek, warzech, jarzm, międlic, niecek, cierlic i innych drewnianych przedmiotów, które jeszcze do niedawna były niezbędne w każdym domowym gospodarstwie wiejskim. W tych wsiach, około 70 lat temu zaczęto wyrabiać różnego rodzaju drewniane zabawki: bryczki z parą koni, karuzele z postaciami ludzi, koniki, motyle machające skrzydełkami i wiele innych.”

Czytaj cały tekst, powstały na podstawie zapisków Piotra Gana zredagowanych przez Piotra Baczewskiego, tutaj: http://archiwum-gana.pl/project/adam-zegadlo-rzezbiarz/


Nr kat. 11, Adam Zegadło (1910–1989), Młoda para, niedatowany

 


Adam Zegadło urodził się mieszkał i pracował we wsi Krzyżka w Gminie Suchedniów. W 1924 r.  zatrudnił się w Suchedniowskiej Fabryce Odlewów i pracował tam do 1939 roku. Potem jeszcze jakiś czas pracował w SHL w Kielcach. W czasie II wojny światowej utrzymywał się z produkcji drewnianych zabawek ludowych.  W latach 1945-1960 roku zajmował się gospodarstwem rolnym i piastował urząd sołtysa wsi Krzyżka. Ludową twórczością artystyczną – rzeźbą w drewnie – zajął się od 1960 r. Od tego czasu do 1988 r.  miał wiele wystaw w kraju i zagranicą, gdzie otrzymał wiele nagród, z czego najważniejsze to: 1966 r. – nagroda na wystawie w Kielcach, przyznana przez Wydział Kultury Województwa Kieleckiego; 1974 r. – nagroda na wystawie w Muzeum w Płocku, oraz medal Oskara Kolberga za wybitne osiągnięcia w sztuce (rzeźba ludowa); 1974 r. – nagroda na Biennale Internazionale we Włoszech w Citta di Cono; 1981 r. wystawa Kunzthalle w Nümberg (Niemcy).


Nr kat. 12, Eugeniusz Zegadło (ur. 1943), Św. Krzysztof, 1980

 


Eugeiusz Zegadło pochodzi z klanu rzeźbiarzy, do którego należą ojciec Adam, brat Henryk oraz syn Dariusz. Jego  nawiązują często do tematyki biblijnej, wyróżnia je unikatowy pełen ekspresji styl i kolorystyka. Od wielu lat dziiała intensywnie na rzecz popularyzacji wiedzy o sztuce naiwnej. Od 2008 pełni funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego Art Naif Festiwal w Katowicach – angażuje do wzięci w nim udziału nowoodkrytych artystów. Popularyzuje twórców również podczas udziału w zagranicznych festiwalach np. Verneuil sur Avr. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi galeriami oraz muzeami. Jego dzieła znajdują szczególnie zaangażowanych odbiorców we Francji i Niemczech.  Najważniejsze nagrody: Grand Prix du Jury Biennale-Brussel – EVERE, 2009 r., Belgia Grand Prix Mondiald’ArtNaïf, 2008 r. Verneuil-sur-Avre, Francja Pierwsza nagroda w rzeźbie, Art NaifFestival, Galeria Szyb Wilson, 2015 r., Katowice, Polska Świętokrzyska Nagroda Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.


 

Nr kat. 17, Bronisław Dziopa (1910–1988), Św. Barbara, 1985

 

Nr kat. 20, Tadeusz Żak (1925–1998), Skrzypek, niedatowany

 


Tadeusz Żak urodził się we wsi Gruchawka koło Kielc. Ukończył 7-klasową szkołę i kursy zawodowe. Pracował jako ślusarz maszynowy w Zakładach CHEMAR w Kielcach. Mając ponad 40 lat zainteresował się korzenioplastyką wykonując m.in. podstawki do kwiatów oraz kompozycje ilustrujące legendy i sceny z życia wsi. W 1973 r. otrzymał nagrodę w konkursie na pamiątkę regionalną województwa kieleckiego, co zachęciło go do dalszego tworzenia. Wziął udział w około 130 konkursach i wystaw, a jego prace znajdują się w zbiorach muzeów w Kielcach, Warszawie, Toruniu, Radomiu, Krakowie, Płocku, Szydłowcu, Zabrzu oraz w kolekcjach zagranicznych (Niemcy, Holandia, Szwecja, Szwajcaria, Austria, Francja, Kanada, Japonia). Był wielokrotnie nagradzany m.in.: w 1984 r. otrzymał Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki, a w 1993 roku został laureatem nagrody im. Oskara Kolberga. Podejmował przede wszystkim tematy biblijne: Raj, Ostatnia Wieczerza, Sceny Pasyjne, Boże Narodzenie oraz sceny rodzajowe z życia i obrzędowości wsi


 

Aukcja sztuki naiwnej online

Licytuj do 6 maja

Kontakt ws. obiektów: info@artlibra.pl / 660 299 912

Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
udemy free download
download micromax firmware
Free Download WordPress Themes
udemy paid course free download