Czas trwania: 06.07.2021 – 20.07.2021
Absolwentka Malarstwa na wrocławskiej ASP im. Eugeniusza Gepperta (2013) oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie we Wrocławiu (2011). Tkaniną zajmuje się od 2012 roku. Na przełomie 2014/2015, w ramach transgranicznego programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców, odbyła staż w Atelier tkackim Heleny Loermans w Odemirze, w Portugalii. Tkactwo ręczne to kluczowy etap w twórczości artystki, który pozwolił jej na zgłębienie zagadnienia struktury płótna, jako podobrazia malarskiego. Tworzenie na krośnie obiektów przestrzennych jest transpozycją dzieła sztuki ze strefy czystego oglądu w obszar bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. W 2017 roku założyła we Wrocławiu Interweave Studio – Atelier badawcze, w którym przeplatają się sztuka, rzemiosło oraz nauki humanistyczne. Twórczo związana z Wrocławiem, Supraślem (woj. podlaskie) i Odemirą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 r.
Na wystawie można obejrzeć ręcznie tkane obrazy z cyklu „Horyzonty” oraz formy kontemplacyjne, tak zwane Kanwy 3D. Prace są efektem symbiozy dwóch dziedzin sztuki, tkactwa i malarstwa. Ręcznie tkane obrazy i obiekty są w całości wykonane na krośnie tkackim przy wykorzystaniu malarskiej techniki laserunku, polegającej na nakładaniu na siebie pół-transparentnych warstw kolorystycznych. Inspiracją do tworzenia tkanin jest perspektywa barwna występująca w naturze i linia horyzontu –granica pozornego styku nieboskłonu z powierzchnią Ziemi.
Kanwy 3D instalowane są na specjalnie zaprojektowanych wieszakach wykonanych laserowo ze stali nierdzewnej. Dzięki przestrzennym konstrukcjom, tkaniny w pełni uwydatniają swoją budowę, stając się obiektami ze sfery sztuki kinetycznej. Formy reagują na najmniejszy ruch z otoczenia, jednocześnie zmniejszając dystans pomiędzy obserwatorem a obserwowanym obiektem.
Kompozycja prac prezentowana na wystawie stanowi część koncepcji zatytułowanej „Humanizm tkanin”, odwołującej się do doświadczania ręcznie tkanych form przez człowieka. Tkaniny funkcjonują w przestrzeni, w której porusza się widz, mając bezpośredni wpływ na jakość i kulturę jego życia.
Serdecznie zapraszamy do wizyty w LIBRZE od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w soboty od 11:00 – 15:00
Szczególnie zachęcamy do wizyty w piątek 9. lipca oraz sobotę 10. lipca, gdyż w te dni po wystawie gości oprowadzać będzie artystka- Marta Pokojowczyk.