fbpx
×

Marta Pokojowczyk. Ku Przestrzeni

Czas trwania: 06.07.2021 – 20.07.2021

Absolwentka Malarstwa na wrocławskiej ASP im. Eugeniusza Gepperta (2013) oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie we Wrocławiu (2011). Tkaniną zajmuje się od 2012 roku. Na przełomie 2014/2015, w ramach transgranicznego programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców, odbyła staż w Atelier tkackim Heleny Loermans w Odemirze, w Portugalii. Tkactwo ręczne to kluczowy etap w twórczości artystki, który pozwolił jej na zgłębienie zagadnienia struktury płótna, jako podobrazia malarskiego. Tworzenie na krośnie obiektów przestrzennych jest transpozycją dzieła sztuki ze strefy czystego oglądu w obszar bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. W 2017 roku założyła we Wrocławiu Interweave Studio – Atelier badawcze, w którym przeplatają się sztuka, rzemiosło oraz nauki humanistyczne. Twórczo związana z Wrocławiem, Supraślem (woj. podlaskie) i Odemirą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 r.


Na wystawie można obejrzeć ręcznie tkane obrazy z cyklu „Horyzonty” oraz formy kontemplacyjne, tak zwane Kanwy 3D. Prace są efektem symbiozy dwóch dziedzin sztuki, tkactwa i malarstwa. Ręcznie tkane obrazy i obiekty są w całości wykonane na krośnie tkackim przy wykorzystaniu malarskiej techniki laserunku, polegającej na nakładaniu na siebie pół-transparentnych warstw kolorystycznych. Inspiracją do tworzenia tkanin jest perspektywa barwna występująca w naturze i linia horyzontu –granica pozornego styku nieboskłonu z powierzchnią Ziemi.

Kanwy 3D instalowane są na specjalnie zaprojektowanych wieszakach wykonanych laserowo ze stali nierdzewnej. Dzięki przestrzennym konstrukcjom, tkaniny w pełni uwydatniają swoją budowę, stając się obiektami ze sfery sztuki kinetycznej. Formy reagują na najmniejszy ruch z otoczenia, jednocześnie zmniejszając dystans pomiędzy obserwatorem a obserwowanym obiektem.

Kompozycja prac prezentowana na wystawie stanowi część koncepcji zatytułowanej „Humanizm tkanin”, odwołującej się do doświadczania ręcznie tkanych form przez człowieka. Tkaniny funkcjonują w przestrzeni, w której porusza się widz, mając bezpośredni wpływ na jakość i kulturę jego życia.


Serdecznie zapraszamy do wizyty w LIBRZE od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w soboty od 11:00 – 15:00

Szczególnie zachęcamy do wizyty w piątek 9. lipca oraz sobotę 10. lipca, gdyż w te dni po wystawie gości oprowadzać będzie artystka- Marta Pokojowczyk.

Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
free download udemy course
download samsung firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download