fbpx
×

Norman Leto. Naiwni patrzą

Czas trwania: 03.09.2021 – 15.09.2021

Norman Leto (właściwie Łukasz Banach, ur. 1980) – artysta wizualny, malarz, fotograf, twórca wideo, komputerowych animacji i symulacji rzeczywistości. W dziedzinie sztuki jest samoukiem: nigdy nie zdobył formalnego wykształcenia artystycznego, a zainteresowanie sztuką nowych mediów rozwijał niezależnie od akademickich wpływów. Norman Leto pierwotnie stanowił alter-ego artysty, który później niejako „wcielił się” w wykreowaną przez siebie postać.


Artysta Norman Leto jako malarz ma swoje odrębne miejsce w polu polskiej sztuki aktualnej, konsekwentnie nie podąża za modami, obrazując to co wydaje mu się interesujące w sposób dla siebie reprezentatywny i  adekwatny, w zmiennej stylistyce i z pomocą formalnych wolt.

Znany także jako filmowiec używa osobistego filtra,  czasami wręcz intymnej narracji, co w przypadku obrazów odzwierciedlają tytuły prac.

Podążamy za jego wskazówkami, przyjmujemy optykę artysty, który jest autorytarny w narzucaniu sposobu odczytania, posiada wyrobione kulturalne gusty i cytuje w swoim malarstwie poszczególne  sceny czy kadry filmowe i literackie. Nie unika przywoływania własnych obserwacji rzeczywistości, jego obrazy to zapis częstych spacerów z psem, wybrane elementy pejzażu często w wyabstrahowanej formie podkreślają rutynę dnia codziennego.

Zainteresowanych sposobem pracy Norman Leto, jego motywacjami i autorskim komentarzem odsyłamy do zapisu artist talk „Codzienna robota” w ramach Cracow Art Week Krakers  https://www.youtube.com/watch?v=2_JGBhD87BE

Precyzji Normana Leto, prób zbliżenia sztuki i nauki możemy dopatrywać się w licznych pracach wykorzystujących dane, algorytmy, powstałych w procesie renderingu 3 D, realistycznych wizualizacji istniejących początkowo wirtualnie, z czasem tak jak „Bryły życiorysów” drukowanych czy materialnie utrwalonych jako odlewy z brązu.

Artysta doskonale balansuje pomiędzy dwoma rzeczywistościami odnosząc sukcesy na aukcjach i rynku sztuki ze swoją twórczością malarską,  jak również jako jeden z pierwszych polskich artystów podejmując współpracę z Chimerą – umiejscowioną w Londynie platformą sztuki cyfrowej specjalizującej się w sprzedaży NFT.

Po przekrojowej, indywidualnej prezentacji w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2016 roku „Ludzie, którzy ciągle czegoś ode mnie chcą” składającej się z kilkudziesięciu płócien, wystawie malarstwa „Idź i patrz” w Muzeum w Zabrzu, czy zorientowanej na pozamalarską aktywność Normana wystawie „Kintop. Od filmu” w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina Kaliszu w 2018 roku , mamy możliwość po raz kolejny zaprezentowania prac malarskich artysty, w tym także  najnowszych obrazów.


Serdecznie zapraszamy do wizyty w LIBRZE od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w soboty od 11:00 – 15:00.


 

     

widok ekspozycji


Partnerzy wystawy:

Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download karbonn firmware
Download WordPress Themes
udemy course download free