fbpx
×

Norman Leto. Naiwni patrzą

Czas trwania: 03.09.2021 – 15.09.2021

Norman Leto (właściwie Łukasz Banach, ur. 1980) – artysta wizualny, malarz, fotograf, twórca wideo, komputerowych animacji i symulacji rzeczywistości. W dziedzinie sztuki jest samoukiem: nigdy nie zdobył formalnego wykształcenia artystycznego, a zainteresowanie sztuką nowych mediów rozwijał niezależnie od akademickich wpływów. Norman Leto pierwotnie stanowił alter-ego artysty, który później niejako „wcielił się” w wykreowaną przez siebie postać.


Artysta Norman Leto jako malarz ma swoje odrębne miejsce w polu polskiej sztuki aktualnej, konsekwentnie nie podąża za modami, obrazując to co wydaje mu się interesujące w sposób dla siebie reprezentatywny i  adekwatny, w zmiennej stylistyce i z pomocą formalnych wolt.

Znany także jako filmowiec używa osobistego filtra,  czasami wręcz intymnej narracji, co w przypadku obrazów odzwierciedlają tytuły prac.

Podążamy za jego wskazówkami, przyjmujemy optykę artysty, który jest autorytarny w narzucaniu sposobu odczytania, posiada wyrobione kulturalne gusty i cytuje w swoim malarstwie poszczególne  sceny czy kadry filmowe i literackie. Nie unika przywoływania własnych obserwacji rzeczywistości, jego obrazy to zapis częstych spacerów z psem, wybrane elementy pejzażu często w wyabstrahowanej formie podkreślają rutynę dnia codziennego.

Zainteresowanych sposobem pracy Norman Leto, jego motywacjami i autorskim komentarzem odsyłamy do zapisu artist talk „Codzienna robota” w ramach Cracow Art Week Krakers  https://www.youtube.com/watch?v=2_JGBhD87BE

Precyzji Normana Leto, prób zbliżenia sztuki i nauki możemy dopatrywać się w licznych pracach wykorzystujących dane, algorytmy, powstałych w procesie renderingu 3 D, realistycznych wizualizacji istniejących początkowo wirtualnie, z czasem tak jak „Bryły życiorysów” drukowanych czy materialnie utrwalonych jako odlewy z brązu.

Artysta doskonale balansuje pomiędzy dwoma rzeczywistościami odnosząc sukcesy na aukcjach i rynku sztuki ze swoją twórczością malarską,  jak również jako jeden z pierwszych polskich artystów podejmując współpracę z Chimerą – umiejscowioną w Londynie platformą sztuki cyfrowej specjalizującej się w sprzedaży NFT.

Po przekrojowej, indywidualnej prezentacji w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2016 roku „Ludzie, którzy ciągle czegoś ode mnie chcą” składającej się z kilkudziesięciu płócien, wystawie malarstwa „Idź i patrz” w Muzeum w Zabrzu, czy zorientowanej na pozamalarską aktywność Normana wystawie „Kintop. Od filmu” w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina Kaliszu w 2018 roku , mamy możliwość po raz kolejny zaprezentowania prac malarskich artysty, w tym także  najnowszych obrazów.


Serdecznie zapraszamy do wizyty w LIBRZE od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w soboty od 11:00 – 15:00.


 

     

widok ekspozycji


Partnerzy wystawy:

Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download karbonn firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download