19 sierpnia zmarł Zbigniew Makowski, jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów, który wpracował własną, uniwersalną wizję malarskiej rzeczywistości opartą na harmonijnym połączeniu intelektualnego i estetycznego wymiaru sztuki. Zajmował się malarstwem, rysunkiem oraz tworzeniem autorskich książek artystycznych, był także poetą. Mimo dużego zaangażowania w życie artystyczne – Makowski uczestniczył w wystawach i wydarzeniach kształtujących oblicze polskiej sztuki po wojnie m.in. III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w 1959 czy w Plenerach Koszalińskich w Osiekach, nigdy nie utożsamiał się z postulatami awangardy, utrzymując indywidualny charakter swojej sztuki.

Podczas pobytu w Paryżu w 1962 roku Makowski zetknął się z André Bretonem oraz członkami międzynarodowego ugrupowania Phases. Od tego czasu w swojej sztuce odwoływał się do poetyki surrealizmu jednak wciąż utrzymując niezależny i oryginalny charakter własnej twórczości. W swoich kompozycjach artysta łączył cyfry, fantazyjne kroje liter, skomplikowane formy geometryczne i symbole – często znane tylko sobie. Jego precyzyjny rysunek wpływa na wrażenie iluzyjności przestrzeni oraz wzmaga tajemniczy nastrój kompozycji. Prace Makowskiego budzą skojarzenia z mistycznymi traktatami nasyconymi metaforami i ilustrowanymi tajemnymi runami, co podsyca ich erudycyjny charakter.

Makowski interesował się różnymi dziedzinami nauki, był znawcą wielu kultur, miłośnikiem poezji, filozofii, ezoteryki i muzyki. Jego kompozycje to polifoniczna synteza doświadczeń i fascynacji intelektualnych z oryginalną plastyczną wyobraźnią. Jego sztuka jawi się jako zagadkowe obrazowo-słowne traktaty.

Zbigniew Makowski zmarł w wieku 89 lat. Jego prace można było oglądać ostatnio na wystawie indywidualnej w Galerii Opera w Warszawie. Zobacz tutaj

 

Kompozycja, 1971

 

Zbigniew Makowski, Dom aukcyjny Libra, Aukcja Sztuki Nowoczesnej i Klasycznej
Te quaerens Ariadna, 1996
Klocek drzeworytniczy i grafiki, 1962 Klocek drzeworytniczy stworzony na potrzeby zeszytów artystycznych „Phases”, zeszyt nr 8, 1963
Tu es la profondeur de tous les sommets, 1976
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download mobile firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free